fbpx

Patriot roku 2023

Po celý rok jsme sledovali příběhy všech 131 členů a zajímali se, na co jsou hrdí.

Vybrali jsme pět příběhů, které mají podle nás největší přesah za hranice Moravskoslezského kraje a zasloužily by ocenit.

Podívejte se na medailonky nominovaných a rozhodněte, kdo se stane Patriotem roku 2023. 🏆

Patriot roku 2023

breAd. & edible labels

Posílili na německém trhu

Rodinná firma breAd. pokročila v misi pomáhat pekárnám a cukrárnám se zviditelněním jejich značek a produktů. Pro gastronomický průmysl dodává jedlé etikety a jejich automatizované aplikátory.

Za posledních dvanáct měsíců se jí podařilo významně posílit na německém trhu. Starý způsob obchodu na dálku firma nahradila za spolupráci se seniorním exportním manažerem, který v Německu aktivně působí.

Díky tomu očekává meziroční růst o přibližně třicet procent. Jedlé etikety na pečivo a dezerty už dnes z Frýdku‑Místku peče pro celou Evropu: Německo, Velkou Británii, Rakousko, Slovinsko a dalších jedenáct zemí.

Zpětná vazba z veletrhů potvrzuje, že o unikátní marketingový nástroj je mezi zákazníky zájem. Minulý rok breAd. upekl 35 milionů jedlých etiket.

Stále rodinná atmosféra

CEO společnosti David Plasgura má radost, že se firmě napříč růstu podařilo zachovat rodinnou atmosféru.

Začínali jsme s jednou pekárnou a ve čtyřech lidech — já, brácha, mamka a taťka. Teď je nás kolem dvaceti, děláme i reklamní sušenky pro firmy, dárky, ale rodinný duch je pořád stejný.“

David Plasgura, CEO

breAd. & edible labels vyrábí ve Frýdku-Místku jedlé etikety a další dekorace z jedlého papíru. Od roku 2013 společnost vyrobila více než 105 milionů jedlých etiket. Dnes má dvacet zaměstnanců a mezinárodní certifikáty IFS, BRC nebo BIO potvrzují, že práci dělá na špičkové úrovni.

David Plasgura ve firmě nejdříve rozjížděl výrobu. O obchod se staral bratr, rodiče o administrativu a finance. Od roku 2016 stojí v čele breAd. & edible labels jako CEO.

David Plasgura

Dopravní podnik Ostrava

Rozšířili antikolizní systém

Dopravní podnik Ostrava potvrdil, že patří mezi nejmodernější provozovatele hromadné dopravy v zemi.

Za poslední rok ve svém vozovém parku rozšířil antikolizní systém, který výrazně snižuje riziko nehody. Unikátní systém dokáže rozpoznat překážky až na vzdálenost osmdesáti metrů a včas vozidlo městské dopravy zastavit.

Od září jej dopravní podnik provozuje ve všech tramvajích značky Stadler. Takto pokročilý antikolizní systém a v takovém rozsahu v Česku ještě nikdo neaplikoval.

Ostravský dopravní podnik se taky brzy stane prvním, který bude mít stoprocentní pokrytí kamerovým systémem. Letos se rozhodl dovybavit kamerami zbývajících 143 vozidel.

Kromě toho pokračuje v naplňování vize „ostravského metra“, legendárními doubledeckery převezl rekordní počet pasažérů a rozhodl se výrazně navýšit mzdy zaměstnanců.

Výkladní skříní Ostravy

Ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys je však nejvíce hrdý na to, že lidé kvalitní hromadnou dopravu vnímají jako jednu z největších výhod Ostravy:

„Jsem přesvědčený, že se nám daří naplňovat vizi udělat z městské hromadné dopravy výkladní skříň Ostravy a symbol toho, že se nám tady dobře žije.“

Daniel Morys, ředitel

Dopravní podnik Ostrava zajišťuje provoz městské hromadné dopravy v Ostravě a přilehlých obcích. Provozuje síť autobusových, tramvajových a trolejbusových linek. Příští rok bude slavit 130 let od zahájení provozu městské hromadné dopravy v Ostravě a 75 let od svého založení.

Daniel Morys je předsedou představenstva Dopravního podniku Ostrava od září 2016. Má bohaté zkušenosti s reorganizací a zaváděním firemních hodnot ve velké firmě. Právě jejich rozšířením dopravní podnik posunul z instituce státního typu do moderní organizace.

Inovativní podnikání

Inovativní podnikání

Stali se výběrovým studijním programem

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné Slezské univerzity přinesla revoluci do podnikatelského vzdělávání studentů.

Letos v Karviné otevřela druhý ročník bakalářského programu Inovativní podnikání, který je postavený na metodě learning by doing — studenti se učí podnikat tím, že skutečně podnikají.

Do nového ročníku programu se přihlásilo více lidí, než byla fakulta schopná přijmout. Spolupráce studentů napříč ročníky navíc výrazně posílala tamější podnikatelskou komunitu.

Unikátní studijní program aplikuje finský koncept Team Academy založený na reálném podnikání v týmových projektech. V Karviné takto studuje a podniká více než padesát lidí.

Studenti se sjíždějí z celé republiky

Dalibor Šimek, který se zasloužil o vznik Inovativního podnikání, má největší radost z toho, že se stal výběrovým programem:

„Za studiem v Karviné se teď sjíždějí z celé republiky i ze Slovenska. Vybudovat evropské centrum podnikatelského vzdělávání právě v Karviné vůbec není nereálná vize.“

Dalibor Šimek

Akreditovaný bakalářský studijní program Inovativní podnikání přináší finský koncept Team Academy na Obchodně podnikatelskou fakultu v Karviné. Studenti si v prváku založí vlastní společnost a podnikání se pro ně stává prostředkem k týmovému učení se, osobnímu rozvoji a svobodě.

Dalibor Šimek se podnikatelskému vzdělávání věnuje dlouhodobě. Sám aktivně podniká, je spolumajitelem několika firem a certifikovaným koučem pro koncept Team Academy, který společně s kolegy Tomášem Gongolem a Janou Šimákovou přinesl z Finska do Karviné.

Dalibor Šimek

mcePharma

mcePharma

Začali poskytovat komplexní servis pro celý svět

mcePharma vyrostla do globálního dodavatele řešení na míru v oblastech potravin, výživyfarmacie.

Bílovecká firma nedávno dokončila svou největší investici — ve Stachovicích u Fulneku zkolaudovala vývojově‑výrobní a skladovací centrum v hodnotě deseti milionů euro.

Během posledního roku se mcePharma stabilizovala v novém prostředí, výrazně rozšířila produktovou řadu a začala poskytovat komplexní servis: Od vývoje a výroby po skladování a B2B nebo B2C distribuci.

To všechno pro zákazníky z celého světa pod jednou střechou poblíž Fulneku.

Nanotechnologie ve spolupráci s univerzitami

Z vlastních výrobků je firma nejvíce hrdá na Neo Curcumin supplement, který vyvinula ve spolupráci s Univerzitou Karlovou za použití nanotechnologie.

„Navíc je patentovaný v Česku, USA, Kanadě a brzy bude i v Evropské unii.“

Andrea Doležalová, výkonná ředitelka

mcePharma se od roku 2016 zaměřuje na doplňky stravy, farmacii a výživu pro zvířata. Je průkopníkem v oblasti vývoje a výroby orálně rozpustných tablet a výrobcem personalizovaných doplňků stravy. Za loňský rok utržila obrat přes sedmdesát milionů korun, výrobky dodává do více než dvaceti zemí. Jako jediná ve střední a východní Evropě drží certifikát EXCiPACT pro míchání farmaceutických pomocných látek. 

Andrea Doležalová se více než dvacet let věnuje mezinárodnímu obchodu v oblasti farmacie a potravinářství. Dnes je výkonnou ředitelkou progresivní bílovecké firmy mcePharma. Kromě toho se věnuje mentoringu a výkonnostnímu koučinku pro manažery ve středním a vrcholném řízení.

Andrea Doležalová

RAYNET

RAYNET

Vyvinuli novou mobilní aplikaci

RAYNET dokázal, že je českou jedničkou v CRM. Na trhu má největší počet zákazníků a pravidelný meziroční růst okolo třiceti procent.

Letos se jim podařilo vypustit do světa novou verzi mobilní aplikace. Nejen, že je od píky překreslená, ale obsahuje spoustu nových a obchodníkům čas šetřících funkcí.

Jednou z nejoblíbenějších je skenování vizitek, které využívá algoritmů umělé inteligence. Ty naskenovanou vizitku pomáhají přečíst, nahrát do CRM a automaticky roztřídit všechny kontaktní údaje.

Mobilní aplikace umí taky rychlé poznámky nebo bezpečné přihlašování. Pro rejnoky a jejich zákazníky je nová verze obrovský skok v UX.

Kromě toho v RAYNETu zavedli program zaměstnaneckých akcií a přes tři miliony korun darovali skrze vlastní nadaci.

Srdcem v Ostravě

Pro CEO Martina Bazalu je srdeční záležitostí právě nadace.

„Moc o tom veřejně nemluvíme, ale deset procent ze zisku posíláme vždy na charitu. O tom, komu příspěvek pomůže, rozhodují přímo zaměstnanci.“

Martin Bazala, CEO

RAYNET od roku 2004 žije CRM a neustále ho vyvíjí. Jeho SaaS službu využívá více než sedmnáct tisíc obchodníků a manažerů. Zákazníky má po celé republice i ve světě: Používají ho v Notinu, Liftagu nebo MALL.cz. Společnost o čtyřiceti zaměstnancích sídlí v porubské RAYNET Tower a je hrdá, že srdcem je „always in Ostrava“.

Martin Bazala se na řízení RAYNETu podílí šestnáct let. Za tu dobu si s firmou prošel fází start-upu, klinickou smrtí a strmým růstem až po bod uvědomění, v čem může RAYNET excelovat. Kromě toho se věnuje sborovému zpěvu — i jako dirigent.

Martin Bazala
Patriot roku 2023

Kdo bude Patriotem roku 2023?

Hlasovat může každá členská organizace Patriotů MSK, a to právě jednou.

Pokud nám přijde více odpovědí, vezmeme v potaz první z nich.

Hlasování ukončíme ve středu 8. listopadu ve 20:00 a výherce oznámíme na 16. Setkání Patriotů MSK.

Dejte vědět! 👋

Máte dotaz? Chcete se stát partnery, napsat o nás?

Nebo nás jen pozdravit?

Jsme jedno ucho!